POSJETILI SMO RIJEKU

Učenici 1. do 5. razreda naše škole sa svojim razrednicama posjetili su 29. travnja središte Primorsko – goranske županije. Cilj izleta bio je bolje upoznati neke znamenitosti Rijeke te posjetiti riječke muzeje.

Na početku smo posjetili Svetište Majke Božje Trsatske, najstarije marijansko svetište u Hrvatskoj, gdje je prema predaji krajem 13. stoljeća boravila Sveta kućica. Zbog gubitka

Svete kućice neutješnim Trsaćanima papa Urban V. 1367. godine šalje čudotvornu sliku Majke Božje imena "Majka milosti". Izrađena je na cedrovoj dasci i podijeljena na tri polja.

Zbog štovanja koje joj je iskazano slika je  okrunjena krunom od pravoga zlata.

Na oltaru smo se i pomolili.

Uslijedio je posjet Trsatskoj gradini, utvrdi slavnih Frankopana. Uživali smo u prekrasnom pogledu na Rijeku i cijeli Kvarnerski zaljev. Do riječke Delte spustili smo se Trsatskim stubama koje je 1531.godine kao zavjet dao izgraditi kapetan Klisa Petar Kružić a dograđivale su se stoljećima. Prvotno je postavljeno 128 stuba, a danas ih je 561. Nebrojeni hodočasnici su često i na koljenima prelazili ovaj put da bi se poklonili čudotvornoj Gospi Trsatskoj.

Nastavili smo put do Mosta hrvatskih branitelja, zastali ispred Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca te prošetali Korzom.

U Muzeju grada Rijeke razgledali smo izložbu Oblici vremena – izložba kućnih satova iz zbirke Muzeja grada Rijeke.

Zadnja postaja bio je Prirodoslovni muzej gdje smo s oduševljenjem razgledali postavljene zbirke. Posebno  nas se dojmio postav Morski psi i raže te Akvarij u prizemlju.

Umorni ali puni prekrasnih dojmova vratili smo se kući.

Sve troškove podmirio je Upravni odjel za obrazovanje, kulturu i sport Primorsko – goranske županije te im se zahvaljujemo!

objavio: Ljubica Ignjić   datum: 6. 5. 2013.