Povijest

U Lokvama djeluje neprekidno od 9.studenog 1857. godine, kada je "...učionu v Lokvah ustanovio Jakov Majnarić...", ustanova koja je svoj prvotni naziv Trivialschule 1874. promijenila u Obća pučka škola.

Škola je osnovana inicijativom mjesnog župnika, a već u tom razdoblju (1862. - 1867.) školu je polazio poznati hrvatski povjesničar i jezikoslovac Rudolf Strohal.Od 1875. škola je imala dva učitelja i 4 razreda.  Od 1885. godine nastava se izvodi u školskoj zgradi koju su izgradili sami Lokvarci. Tako je bilo do 2. svjetskog rata kada je nastava često prekidana. Nakon rata novaca za obnovu porušene školske zgrade je bilo malo, pa su Lokvarci dobrovoljnim radom prionuli obnovi školske zgrade. Pomoć su dodjeljivale kotarske vlasti, ali novčana sredstva su dobivana i organizacijom priredbi. Šk. god. 1950./51. škola u Lokvama imala je pet razreda, a već sljedeće šest. U kolovozu 1954. Inspektorat Savjeta za prosvjetu, nauku i kulturu NR Hrvatske donosi odluku da Škola u Lokvama postaje Narodna osmogodišnja škola. 1967. godine adaptirana je općinska zgrada i pripojena školskoj zgradi pa se otada do danas nastav izvodi u dvije zgrade povezane mostićem.  Sedamdesetih godina zbog smanjivanja broja djece nastava se počinje izvoditi u kombiniranim razrednim odjelima, a 1978./79. šk.god. Škola postaje Područna škola OŠ Delnice. Osamdesetih godina raste broj djece pa od 1. siječnja 1982. godine Škola u Lokvama ponovo djeluje kao samostalna ustanova, ali i dalje u sastavu COOO Delnice. 6. travnja 1984. godine Skupština Općine Delnice donosi odluku da se Škola otada zove Osnovna škola "Španjolski dobrovoljci", jer će njegovati uspomenu na 11 mladih, hrabrih i časnih ljudi, dobrovoljaca u Španjolskoj u borbama prtiv fašizma. i tih godina naporima u laganjima mjesta zgrada se ponovo adaptira (krovišta obiju zgrada) i oprema. Devedesete godine su donijele promijene: 1991./92. šk. god. Škola je prihvaćala prognane i izbjegle učenike, a od 1996./97. šk. godine nosi naziv Osnovna škola "Lokve". Mjesto i dalje ulaže u Školu: adaptirano je potkrovlje u jednoj zgradi i dobiven novi knjižnični prostor i informatička učionica.

Osnovnu školu u Lokvama polazio je poznati hrvatski povjesničar i jezikoslovac, rođeni Lokvarac Rudolf Strohal (Lokve, 1856. - Zagreb, 1936.). Učitelj mu je bio prvi lokvarski učitelj Delničanin Jakov Majnarić. U njegov spomen Škola 1. ožujka 2009. godine mijenja naziv u Osnovna škola "Rudolf Strohal".

« Svibanj 2018 »