Dani Rudolfa Strohala

21. ožujka 1936. godine umro je Rudolf Strohal, jezikoslovac i putopisac čije ime nosi naša Škola. Rodio se 5. travnja 1856.godine  te mi svakog  proljeća obilježavamo Dane Rudolfa Strohala, a ove školske godine tema nam je bila Lujzinska cesta priča. Rudolf Strohal se uz tu povijesnu cestu rodio, na njoj se igrao i dolazio u školu, a i njegovo najzanačajnije djelo je putopis Uz Lujzinsku cestu. Sakupljao je i narodne pripovijetke Gorskoga kotara od kojih su mnoge zabilježene i sačuvane.

Obilježavanje smo započeli 20. ožujka križnim putem za djecu koji je vodio vlč. Zlatko Čibarić kroz centar Lokava.

21. ožujka održan je niz radionica:

Znanstvena radionica upoznala nas je sa Strohalovim životom i  prezentacijom prikazala put kojim ide Lujzijana od Bakra do Karlovca, a uz pomoć vjeroučiteljice napravljen je i prikaz sakralnih objekata u svim mjestima uz tu cestu.

Jezična radionica koju je organizirala i vodila Andreja Marković  odabrala je narodnu pripovijetku  Zlatna ptičica koju je 1901. Rudolfu Strohalu kazivala Marija Grgurić, pročitali su priču u originalu na zavičajnom govoru te je sažeto prepričali i bilježili na suvremeni izričaj.

Polaznici radionice engleskoga jezika istu priču su osuvremenili, smjestili je u moderno doba i napravili prikaz te priče u digitalnom obliku uz tekst i crteže.

Likovna radionica stvarala je likovne radove iz priče Zlatna ptičica koji su postali dio velike slikovnice, ali su nacrtali i niz likova koji će biti dio moderne pop-up slikovnice koju će zajedno s djecom izraditi likovna umjetnica Tihana Karlović.

Sve su zabilježili i fotografirali članovi novinarsko-fotografske radionice, a prezentiranje uradaka  započeli smo i završili radosno uz pjesme.

objavio: Andreja Marković   datum: 21. 3. 2019.

« Ožujak 2024 »